Závěrečná tisková zpráva

SVĚT KNIHY PRAHA 2008

24. – 27. dubna 2008

Průmyslový palác, Výstaviště Praha - Holešovice

POŘADATEL: Svaz českých knihkupců a nakladatelů
PRODUKCE: Svět knihy, s.r.o., společnost SČKN
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI: Český rozhlas, Česká televize, Lidové noviny, Xantypa, Svět tisku, Prager Zeitung, The Prague Post, kulturní týdeník A2, Host, H.O.M.I.E., Grand Biblio, Muzikus, Chytrá Žena.cz, Radio 1
PARTNEŘI: Autoron Computer, Mövenpick, Across Frontiers
ZÁŠTITA: ministr kultury ČR, primátor hlavního města Prahy
PODPORA: Ministerstvo kultury ČR, Městská část Praha 5

ČESTNÝ HOST - ŠPANĚLSKO

Na veletrhu se představilo 14 španělských autorů, velký zájem vzbudila zajímavě koncipovaná výstava Cervantesova cena, mapující držitele významného literárního ocenění. Během veletrhu proběhlo na dvacet pořadů, připravených Ministerstvem kultury Španělska, Velvyslanectvím Španělska v ČR a Institutem Cervantes v Praze, např. maratón četby – Dvanáct hodin četby španělsky a česky, setkání překladatelů, čtení, besedy k literární kritice, o vztahu literatury a divadla, dále lásce a vášni v literatuře i vlivu nových technologií na literaturu

TÉMATA veletrhu

Láska a vášeň v literatuře – téma zahrnulo dvě výstavy bibliofilských erotických tisků a české milostné korespondence 19. a 20. století, dále pořady a besedy. Kniha a životní styl – ve speciálním pavilonu s designovým nábytkem byly vystaveny knihy o architektuře, umění a designu. Na toto téma proběhly také besedy o architektuře, umění a designu a knižní grafice. Egypt – 50. let české egyptologie – Český egyptologický ústav FF UK prezentoval svou knižní produkci v zajímavě řešené expozici a také přednáškami, filmy, ve spolupráci s Velvyslanectvím Egyptské arabské republiky v ČR. Španělsky psaná literatura zemí Latinské Ameriky – na veletrh přijeli autoři z Argentiny, Chile, Kostariky, Mexika a Peru.

CENY předávané na veletrhu

Premia Bohemica za šíření znalosti české literatury ve světě (Obec spisovatelů)
Tourmap za mapy a průvodce z celého světa (festival Tourmap a Avant Promotion)
Ceny Akademie SF, fantasy a hororu
Skřipec a skřipeček (Obec překladatelů)
Slovník roku - 15. ročník soutěže (Jednota tlumočníků a překladatelů)
Ceny Miroslava Ivanova za literaturu faktu (Klub autorů literatury faktu)
Rosteme s knihou – literární soutěž pro děti a mládež – Tahle kniha, to je ono (Svět knihy, s.r.o.)
Škola základ života (Člověk člověku vlkem) – celostátní studentská soutěž v epigramech (Obec spisovatelů)

PROGRAM literárního festivalu

Více jak tři sta padesát pořadů na veletrhu i mimo Průmyslový palác - autorská čtení, autogramiády, prezentace, knižní novinky.
Literature Across Frontiers – v rámci projektu LAF se představilo pět evropských autorů v besedě k literatuře Španělska a Latinské Ameriky a jejím vlivu ve světě.
Das Buch - v rámci literárního programu Das Buch se představili autoři z Německa, Rakouska a Švýcarska.
K největším literárním hvězdám mezi zahraničními hosty patřil Andrzej Sapkowski, který si vydobyl světový věhlas fantasy ságou o zaklínači Geraltovi, podle níž vznikla počítačová hra i televizní seriál.
PEN klub – Štafeta – setkání se 30 tvúrci – členy a přáteli Českého centra PEN klubu.
Programy mimo areál Výstaviště – v Café a knihupectví Fra, Café Nordica, divadlech Viola či DISK, Francouzském institutu, Galerii Vltavín, Národní knihovně, v Paláci Kinských.

DOPROVODNÉ AKCE

– divadelní představení a filmy, které vznily na základě literární předlohy.
4. ročník divadelní přehlídky
Svět knihy na jevišti, 1. – 26. 4., 19 představení
Divadlo Komedie, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo na Smíchově, Viola, Stavovské divadlo, Studio Rubín, Dejvické divadlo, Strašnické divadlo, Pidivadlo VOŠH, Divadlo F.X. Šaldy Liberec, Činoherní studio Ústí, HaDivadlo
7. ročník filmové přehlídky
Svět knihy ve filmu, 14. – 27. 4., 42 představení
Ponrepo, Atlas, Francouzský institut, Výstaviště

Mezinárodní symposium Kafka – Borges, 22. – 23. 4.
(v rámci I. Bienále Kafka / Borges, 22.4. – 24.5.)

LITERÁRNÍ FESTIVAL V ČÍSLECH:

Počet účinkujících 487 (49 zahraničních)
Počet pořadů celkem: 358
Počet výstav 18

VELETRH V ČÍSLECH:

Počet vystavovatelů 385
Počet stánků 206
Plocha 3 260 m2
Akreditovaní novináři: 379
Počet odborných návštěvníků: 810
Počet návštěvníků 34 500 (loni 30 000)

ÚČASTNÍCÍ SE ZEMĚ A JAZYKOVÉ OBLASTI (36):